Oturma izni alırken yasal bir adres göstermiş ve bu adreste ikamet halinde bulunan bir yabancının gelişen şartlar neticesinde adres değişikliğine ihtiyaç duyması durumunda izlemesi gerek yol şehir değişikliği olup olmadığına göre şekillenmektedir.

Örneğin; Ankara’da oturma izni olan yabancı kişi İzmir ilinde ikamet etmeye başlayacaksa, İzmir’de ikamet halinde olunacak olan “İlçe nüfus müdürlüğü”ne gitmeli ve yeni adres kaydı yaptırarak bunun neticesinde yeni adres belgesi almalıdır. Daha sonra kendisine tanınacak süre içerisinde (genelde 20 gün) İzmir İl Göç İdaresine giderek adres değişikliği başvurusu yapmalıdır. Adres değişikliklerinde eğer oturma izni türünde herhangi bir değişiklik yoksa, harç ücreti alınmaz, sadece kart ücreti tahsil edilir.

Eğer şehir değiştirilmeden aynı il içerisinde adres değişikliği yapılacaksa, bağlı bulunan ilçe nüfus müdürlüğünden alınacak adres kayıt belgesi ile İl Göç İdaresi’ne başvuru yapılmalıdır. Şehir değiştirilmeden yapılan adres değişikliklerinde (İkamet türü değişmiyor ise) herhangi bir ücret alınmamaktadır.